Aktualności

18.08.2022

Jednym z najpilniej potrzebnych produktów przy pracach elewacyjnych👷 (jak np. ocieplenia) są oczywiście siatki podtynkowe. W naszej ofercie znajdziesz ich szeroki wybór! 🤩 Naszymi faworytami są siatki AKE-NET, firmy specjalizującej się w wyrobach z włókna szklanego o różnym zastosowaniu.💯

To doskonałej jakości siatki, przeznaczone do zatapiania w styropianie i wełnie mineralnej. Służą one do wykonywania warstwy zbrojącej, będącej podłożem pod putz. My chcemy Ci szczególnie polecić siatki elewacyjne podtynkowe: AKE 145 g i OPTIMA 150 g.😍

Obie znajdziesz w naszym sklepie 👉https://e-bormann.com.pl/siatki-podtynkowe. Stosowałeś je? Podziel się swoją opinią 👇👇👇 

siatka podtynkowa

 

 

9.08.2022

 Bezpieczeństwo pożarowe ścian zewnętrznych 🏗️

🏬 Zgodnie z aktualnymi wymaganiami ocieplenia ścian zewnętrznych budynków powinny być wykonane z materiałów nierozprzestrzeniających ognia (NRO), a na wysokości budynku powyżej 25 m od poziomu terenu okładzina elewacyjna, jej mocowanie, a także izolacja cieplna ściany zewnętrznej powinny być wykonane z materiałów niepalnych.❌🔥

Wymagania dotyczące ochrony ppoż. fasad budynków są z góry określone. Zgodnie z przepisami spełnienie warunku niepalności ocieplania elewacji na wysokości powyżej 25 m jest możliwe, jeżeli badana okładzina zewnętrzna oraz system mocowania i izolacja cieplna uzyskają klasę reakcji na ogień: A1, A2-s1,d0, A2-s2,d0 lub A2-s2,d0. Metodą oceny rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne budynków przy działaniu ognia od zewnątrz budynku jest norma PN-B-02867:1990+Az1:2001, dotycząca metody badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany, klasyfikuje ściany wykonane z materiałów niepalnych jako nierozprzestrzeniające ognia bez konieczności badania.

W pozostałych sytuacjach ściany zewnętrzne należy poddać badaniu działania ognia od strony zewnętrznej budynku. Norma ta rozróżnia trzy typy ścian pod kątem stopnia rozprzestrzeniania ognia👨‍🚒:

• ściany nierozprzestrzeniające ognia (stopień 1) – w obszarze działania źródła ognia mogą ulec spaleniu, natomiast nie ulegają spaleniu;

• ściany słabo rozprzestrzeniające ogień (stopień 2) – mogą ulec spaleniu poza obszarem działania źródła ognia; nie dopuszcza się spalania po czasie badania ani też występowania płonących kropli i odpadów stałych;

• ściany silnie rozprzestrzeniające ogień (stopień 3) – ulegają spaleniu poza obszarem działania ognia, podczas spalania tworzą się płonące krople lub odpady stałe.

Niezależnie od wspomnianej wcześniej możliwości oceny zgodności systemów ociepleń z ETAG 004:2011 możliwe jest wprowadzenie wyrobów na rynek polski, na podstawie oceny zgodności z aprobatą krajową (AT), wydawaną przez Instytut Techniki Budowlanej.📝

Mimo wszystko, wciąż niestety często dochodzi do rozprzestrzeniania się ognia🔥 przez ściany zewnętrzne, np. wówczas, gdy w rozwijającym się pożarze źródło ognia jest większe od zastosowanego w badaniu lub gdy podczas montażu systemu zastosowano materiały różniące się dopuszczoną w klasyfikacji gęstością, mające inną grubość, a przede wszystkim – co jest nagminnym błędem wykonawczym – nie zachowano zasad prawidłowego przyklejania warstwy termoizolacyjnej. Dlatego bardzo ważne, by budować świadomość wykonawców w zakresie bezpieczeństwa użytkowania powstającej konstrukcji oraz szukać realnych przyczyn zagrożenia ogniowego

Już teraz sprawdź jeden z naszych produktów ogniochronnych: Pianka ogniochronna TKK

piana montażowa

 

5.08.2022

Listwy do wykonania dylatacji w elewacji dociepleniowej.

Do czego służą?

👉 wypełniają szczelinę dylatacyjną jednocześnie chroniąc przed dostawaniem się wody pod docieplenie.

👉 absorbuje naprężenia z elewacji.

👉 estetycznie wykańcza krawędzie szczeliny dylatacyjnej.

Listwę montujemy poprzez umieszczenie jej w szczelinie dylatacyjnej membrany pozostawiając szczelinę o szerokości ok. 5mm. Listwę wklejamy na krawędziach styropianu. Następnie przykrywamy siatką elewacyjną pasy siatki szklanej w które zaopatrzona jest listwa dylatacyjna i zatapiamy je w kleju.

Dzięki dwóm wariantom listew dylatacyjnych elewacyjnych możemy montować je na ścianie prostej jak również w wewnętrznym narożniku budynku. 

 listwa dylatacyjna

 

1.08.2022

Odzież robocza MULTIOCHRONNA KAT. II / III Reg. EU 2016/425

Mogąc pochwalić się prawie sześćdziesięcioletnim doświadczeniem w produkcji i dystrybucji środków ochrony indywidualnej (ŚOI), z przyjemnością przedstawiamy nasz nowy projekt ISSA LINE M-PRO - pełny asortyment odzieży multiochronnej.

W fazie rozwoju projektu kierowaliśmy się chęcią zaoferowania osobom, które pracują w szczególnie niebezpiecznych warunkach, najlepszej i najnowocześniejszej ochrony przed poważnymi zagrożeniami. Jak już wspomnieliśmy, nasze ubrania ochronne posiadają maksymalną możliwą liczbę zabezpieczeń, potwierdzonych certyfikatami zgodności z pięcioma normami UNI, CEN oraz ISO, certyfikatem Atex, a także certyfikatem ŚOI kategorii III. Doświadczenie, które posiadamy w sektorze produkcji odzieży roboczej, pomogło nam dostrzec, jak ważne jest zagwarantowanie wygody i odpowiedniego dopasowania ubrań, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób, które muszą nosić je przez cały dzień. 

 Dlaczego powinieneś wybrać odzież multiochronną ISSA M-PRO?

📌 Issa uzyskała odpowiednie certyfikaty zarówno dla stosowanych materiałów, jak i dla gotowych ubrań. Wiele dostępnych na rynku ubrań ochronnych wykonane jest z certyfikowanych materiałów, lecz jako gotowy produkt nie posiada odpowiedniego certyfikatu ŚOI.

📌 Odzież z linii M-PRO posiada certyfikat III kategorii a instytucja certyfikująca (Centrocot) przeprowadzać będzie coroczne kontrole, wystawiając każdego roku certyfikat dopuszczenia do sprzedaży ŚOI kategorii III. W rezultacie użytkownikowi końcowemu zapewniona będzie zwiększona ochrona.

📌 Odzież z linii M-PRO została wykonana zgodnie z najbardziej aktualnymi wymaganiami.

📌 Odzież z linii M-PRO zapewnia kompleksową ochronę nawet przed pięcioma-sześcioma zagrożeniami równocześnie.

📌 Issa oferuje pełny asortyment odzieży ochronnej, odpowiedniej na każdą porę roku

Więcej na https://e-bormann.com.pl/odziez-ochronna-bhp-ubrania-robocze/2

 

                                                  ubrania robocze

27.07.2022

Najważniejszym zadaniem ocieplenia budynku jest zmniejszenie przepływu ciepła i wilgoci między pomieszczeniami w środku, a powietrzem na zewnątrz. Najbardziej popularną metodą docieplenia nowych ale też istniejących już obiektów jest system ETICS (External Thermal Insulation Composite System).

Jest to złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku. Polega on na wykonaniu na ścianie warstw ze współpracujących ze sobą materiałów będących jednocześnie termoizolacją oraz warstwą elewacyjną.

Na całość składają się:

👉 podłoże 😁

👉 zaprawa klejąca

👉 termoizolacja (wełna, styropian)

👉 kołki (łączniki mechaniczne)

👉 warstwa zbrojąca czyli zaprawa oraz siatka zbrojąca)

👉 warstwa elewacyjna- tynk cienkowarstwowy

Całe wykonanie systemu ETICS jest dodatkowo uzupełniane materiałami do wykończenia detali 😍 -listwy przyokienne, profile dylatacyjne, cokołowe, narożniki, oraz materiałami uszczelniającymi jak piana montażowa❗❗ 

 

                                                     siatka podtynkowa

 

 

16.07.2022

Ocieplenie elewacji styropianem to bardzo powszechna i sprawdzona technika ocieplania domów i innych budynków. 🏠 Jest ona bardzo skuteczna, ale żeby sprawdzała się jak należy musi być wykonana dokładnie i zachowaniem określonych zasad. Ogrzewanie domu bez właściwej izolacji ścian sprawia, że tracimy dużo więcej ciepła♨️ i dopłacamy do energii wykorzystanej na grzanie.

💸 Warto zainwestować w dobrą jakość materiałów takich jak siatka podtynkowa, listwy przyokienne, kołki do izolacji, narożniki z siatką i to najlepiej w kompletnym systemie ociepleń. Jednak sama jakość nie wystarczy. Równie ważna jest staranność wykonawców i przestrzeganie przez nich pewnych zasad. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych zasad.

👉 Sprawdź podłoże. Ściany, które zamierzamy ocieplać, muszą być:

• równe;

• suche;

• wolne od zanieczyszczeń, grzybów itd.;

• nośne, czyli zapewniać dobrą przyczepność kleju.

Źle przygotowane podłoże może sprawić, że mocowanie nie wytrzyma i w efekcie będziemy mieli luzujące, i odspajające się płyty. Pozostałości grzyba🍄 lub wdzierająca się pod izolację wilgoć💦, mogą za to skutkować zagrzybieniem całej elewacji. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku starych budynków.

👉 Zwróć uwagę na sposób nakładania kleju. Najlepiej nakładać klej na płyty ciągłymi pasami po każdym ich boku oraz kilka „placków” pośrodku. Po dociśnięciu do podłoża klej powinien pokrywać ok. 60% powierzchni płyty. Jeżeli będzie go więcej to nie problem. Na równych, gładkich ścianach praktykuje się też nakładanie kleju na całą powierzchnię płyty przy użyciu pacy zębatej. W tym wariancie warstwa jest cieńsza, ale bardziej rozległa. Problemem jest niedobór kleju. Mocowanie jest wówczas słabsze, a pomiędzy płytami i murem powstaje szczelina powietrzna, która może prowadzić do przewiewów zimnego powietrza.🌪️ Taka szczelina pod ociepleniem jest również niebezpieczna w razie pożaru🔥, gdyż ogień może się nią swobodnie rozprzestrzeniać.

👉 Izolacja okien i narożników. Płyty styropianowe układa się na elewacji, przesuwając je w kolejnych rzędach, tak aby nie powstawały długie pionowe spojenia. Trzeba jednak uważać na krawędzie otworów okiennych oraz narożniki ścian. Tu należy pamiętać o zachowaniu mijankowego układu, inaczej na długich pionowych spojeniach mogą pojawić się pęknięcia. Zwykle nie od razu, ale po kilku miesiącach, czy nawet latach. Szczególnie trzeba pamiętać o narożnikach okien. Płyty należy docinać w kształt litery "L". Dodatkowo w rejonie takich miejsc jak zakończenia ścian i okolice otworów okiennych i drzwiowych zaleca się gęstsze kołkowanie do podłoża. 

👉 Nie wszystkie systemy dociepleń wymagają zastosowania kołkowania. Jednak my jesteśmy za tym, by używać go regularnie. W ten sposób zmniejszamy ryzyko odklejenia fragmentów docieplenia i ewentualnych reklamacji. Trzeba też uważać, żeby wiercąc otwory i wbijając kołki, nie naruszyć spoiny klejowej. Dlatego nie powinno się tego robić wcześniej niż 3 dni po przyklejeniu płyt. Dajmy zaprawie czas na związanie. Inaczej może się okazać, że styropian na ścianie utrzymują ostatecznie tylko kołki i siatka ułożona pod tynk.

👉 Szczeliny między płytami ocieplenia. Nierówna powierzchnia ścian może spowodować, że płyt po prostu nie da się idealnie dosunąć jedna do drugiej. Trudności ze spasowaniem płyt oznaczają równocześnie, że powierzchnia ocieplenia nie będzie idealnie płaska i równa. Konieczne będzie dość mocne przeszlifowanie powierzchni. Dlatego najlepiej wybrać tynk gruboziarnisty, gdyż gładka faktura powoduje uwypuklenie wszelkich nierówności, zwłaszcza przy ukośnym padaniu promienni słonecznych. Gruby "baranek" natomiast, nieco zamaskuje wszelkie nierówności. Warto też wybrać płyty z prostymi krawędziami, które zapewniają dobry dostęp do szczelin. Użycie płyt frezowanych schodkowo na krawędziach spowoduje, że szczeliny pozostaną częściowo ukryte, a dostęp do nich – utrudniony.

👇👇👇 A wszelkie materiały do ocieplania znajdziesz w naszym sklepie 👉 https://e-bormann.com.pl/pl/c/ART.-ELEWACYJNE/22

siatka podtynkowa

 

 

 

 

08.07.2022

Trudno sobie wyobrazić wykonanie choćby najprostszych prac murarskich bez użycia łat i poziomic.📏 Jeśli szukasz wysokiej jakości łat, wykonanych z odpornych na uszkodzenia materiałów, które posłużą Ci przez lata, znajdziesz je w naszym sklepie.🛒

Łaty i poziomice marki PRO to doskonałe i trwałe narzędzia, które ułatwią Ci prace budowlane, takie jak kładzenie płytek, wyrównywanie powierzchni czy zdzieranie tynków. ⚒️ W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór łat o różnej długości, wyposażone w uchwyty lub bez.

Pełna oferta dostępna tutaj 👉 https://e-bormann.com.pl/laty-murarskie-pomiarowe 

łata murarska

 

 

03.07.2022

Praca na wysokości to nie rzadkość w naszej branży.🏗️ Tego typu prace to nieodłączna część tego zawodu.👷👷‍♀️ Wiele zadań, wymaga wyniesienia wykonawcy ponad poziom gruntu. Prace na dachach, przy elewacjach, czy ogólnie na budowie - wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Czasem jeden błąd może zaważyć na zdrowiu lub życiu pracownika. Dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne artykuły bezpieczeństwa, które zapewnią odpowiednie warunki podczas pracy nad ziemią.

Niezależnie od tego czy pracujesz na wysokości codziennie, czy tylko raz na jakiś czas, Twoje bezpieczeństwo jest sprawą najwyższej wagi. 🦺Dlatego w naszym sklepie https://e-bormann.com.pl/ znajdziecie komplet narzędzi i akcesoriów temu służących, takich jak:

👉 liny

👉 uprzęże

👉 amortyzatory

👉 zatrzaski

👉 krzesełka

👉 szelki

👉 wyciągarki

I wiele więcej! A Ty z jakich narzędzi korzystasz w swojej pracy?🤔 

sklep bhp

 

 

 

 

16.06.2022

Czy można docieplać budynek na istniejącym dociepleniu?🤔

Tak, montaż ocieplenia na istniejącej już warstwie jest możliwy i znacznie ułatwia prace termomodernizacyjne.👍 Bardzo ważne jednak, aby przed podjęciem decyzji o wykonaniu tego typu prac wykonać szczegółową inwentaryzację istniejącego systemu ocieplenia wraz z podłożem. Często napotkamy m.in niewłaściwie wykonanie systemy ociepleń ETICS, przez co w tego typu elewacjach pojawiają się różnego rodzaju uszkodzenia, które wymagają naprawy. W przeszłości przy ocieplaniu budynków stosowano jedynie bardzo cienkie płyty izolacyjne. Dzisiejsze wymagania energetyczne nakazują stosowanie izolacji o dużo większej grubości. Aby sprostać dzisiejszym normom, należy taki budynek poddać termomodernizacji.📝 Jednym ze sposobów jest wykonanie docieplenia wtórnego.

Decyzję o tym, czy wykonanie tego typu ocieplenia jest możliwe można podjąć tylko i wyłącznie po specjalistycznej analizie, wykonanej przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.👷 Jest to zależne od stanu ocieplonej elewacji. Należy sprawdzić zarówno stan istniejącego ocieplenia, jak i podłoża ściennego. Przygotowując ocenę stanu technicznego, należy zacząć od analizy istniejącej dokumentacji (projekt techniczny, dziennik budowy itp.). Umożliwi to ustalenie, jaki rodzaj ocieplenia został zastosowany, jakie materiały zastosowano, jaki był sposób mocowania oraz określić klasyfikację ogniową ocieplenia.🔥

Kolejnym krokiem jest wykonanie tzw. odkrywek, które pozwalają sprawdzić przekrój ocieplenia, umożliwiając ocenę poszczególnych warstw. Jest to też jedyna metoda sprawdzenia typu i stanu podłoża. Kształt odkrywki powinien być zbliżony do kwadratu o powierzchni ok. 10 cm².📐 Tego typu badanie jest obowiązkowe. Należy je bezwzględnie wykonać nawet, gdy obecne ocieplenie nie ma widocznych uszkodzeń.⚠️ Zwykle odkrywki są wykonywane w dwóch lub trzech charakterystycznych miejscach elewacji oraz tam, gdzie widać różnice konstrukcyjne. O usytuowaniu i liczbie odkrywek decyduje osoba sporządzająca ekspertyzę.📑

Jeśli szukasz materiałów do wykonania ociepleń pierwotnych i wtórnych to zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu 👉 https://e-bormann.com.pl znajdziesz tu listwy, siatki, wkręty, taśmy, narożniki, narzędzia budowlane i wszystko, czego potrzebujesz do prac przy elewacjach. 

 listwa przyokienna

 

 

12.06.2022

 

Nieodzowne przy pracach budowlanych - wkręty ciesielskie!

🧰Idealne do połączeń drewno-drewno.

Wkręty w pełni zastępują tradycyjne gwoździe budowlane i nie wymagają przy tym nawiercania.

👷 W ofercie naszego sklepu znajdziecie wkręty w ok. 30 różnych typach i wymiarach!

W tym tak nietypowe wymiary jak 8x450, 8x500, 8x550 marki SPAX jednego z najbardziej uznanych producentów wkrętów na świecie!

👇👇👇 

https://e-bormann.com.pl/wkrety-ciesielskie-do-drewna 

wkręt ciesielski 

 

6.06.2022

 

Nowoczesna architektura coraz częściej przywraca do łask praktyki znane z uprzednich stuleci.

🏢 Wśród klasycznych elementów cieszących się aktualnie dużą popularnością są bonie. Przyozdobione nimi elewacje zyskują zupełnie nową formę, a także stają się bardziej eleganckie.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest boniowanie.👷

Kiedyś boniowanie polegało na ozdobnej obróbce krawędzi kamiennych elementów budynku. Dzisiaj bonie wykonuje się nacinając bądź tworząc imitacje żłobień na zewnętrznych ścianach budynków. Dzięki zastosowaniu linii ograniczających, które dodatkowo dzielą płaszczyznę elewacji, powstają atrakcyjne wcięcia, nadające formie budynku wyjątkowego stylu. Boniowania nie trzeba wykonywać na całości elewacji. W ten sposób możemy udekorować jedynie fragment domu.

🏠 W praktyce częściej spotyka się bonie wyłącznie na znajdujących się na fasadzie cokołach, filarach czy narożnikach, a także w okolicach okien i drzwi, niż na wszystkich czterech ścianach.

Boniowanie najczęściej jest stosowane w projektach domów w stylu nowoczesnym lub neoklasycznym. Metoda to jest jednak uniwersalna – można wykorzystywać ją do udekorowania każdego rodzaju tynku.

Największą popularnością cieszy się imitowanie na elewacji kamiennych bloków. Jeśli planujesz budowę domu lub profesjonalnie zajmujesz się budownictwem👷‍♀️ i wykonywaniem elewacji,

polecamy zapoznać się z naszą szeroką ofertą listew do boniowania:

https://e-bormann.com.pl/pl/c/LISTWY-DO-BONIOWANIA/180 

 

31.05.2022

 Produkt, bez którego żadna ekipa wykończeniowa nie wyobraża sobie pracy? 🤔

Taśma tynkarska! Z pozoru drobiazg, ale potrafi niesamowicie ułatwić pracę.

Produkt służy do zabezpieczania różnego rodzaju powierzchni przed uszkodzeniem oraz zabrudzeniem, które są tak powszechne podczas wykonywania różnego rodzaju prac.👷‍♂️

Pod marka Börmann znajdziesz taśmy tynkarskie w 5 rozmiarach:

48 mm x 50 m, 19 mm x 50 m, 25 mm x 50 m, 38 mm x 50 m, 10mm x 50m

Na co zwrócisz uwagę?

👉 Bardzo dobra przyczepność do chropowatych powierzchni.

👉 Nie zostawia śladów kleju.

👉 Odporna na działanie promieniowania UV.

Pełna oferta taśm dostępna tutaj: https://e-bormann.com.pl/tasmy-tynkarskie

 

 

 

22.05.2022

Zbliża się sezon na prace ociepleniowe! 👷‍♂️

Z docieplaniem ścian najlepiej wstrzymać się do wiosny, a tą mamy już u progu! O czym warto pamiętać?

✔️ Prowadzenie prac izolacyjnych przy niskich temperaturach 🥶 z reguły wiąże się z ryzykiem, dlatego przypominamy, że optymalna temperatura do rozpoczęcia prac izolacyjnych wynosi od 5 do 25 stopni C. I dotyczy nie tylko powietrza i podłoża, ale też wody do przygotowania zaprawy – w takich warunkach bardzo dobrze wiążą zarówno kleje, jak i np. cement.

✔️ Kolejną rzecz, jaką warto wziąć pod uwagę, to odpowiednie materiały. W ofercie naszego sklepu https://e-bormann.com.pl/ znajdują się wysokiej jakości profile do systemów dociepleń marki Bella Plast. Listwy przyokienne dostępne są w różnych wymiarach i służą do wykonywania dylatacji, pomiędzy ościeżnicą okienną, a tynkiem strukturalnym. Dzięki ich zastosowaniu możemy liczyć na:

👉 brak pęknięć na styku ościeżnicy okiennej i tynku,

👉 brak przepuszczalności wody pod okładzinę termiczną przy glifie wokół okna,

👉 równe i estetyczne wykończenie tynku wokół okna.

Co ważne, produkty Bella Plast zostały przebadane📋 przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie (ITB) w zakresie przyczepności kleju do powierzchni ościeżnic: PVC, oklein PVC, drewnianych i aluminiowych.

Więcej produktów dociepleniowych z naszej oferty znajdziesz tutaj: https://e-bormann.com.pl/pl/c/ART.-ELEWACYJNE/22

Produkt dnia
TAŚMA MALARSKA SUPER BLUE 38x50m
TAŚMA MALARSKA SUPER BLUE 38x50m
13,78 zł 11,20 zł
szt.
FOLIA TYNKARSKA 2x50 M
FOLIA TYNKARSKA 2x50 M
35,67 zł 29,00 zł
szt.
TAŚMA TYNKARSKA 38x50m
TAŚMA TYNKARSKA 38x50m
17,88 zł 14,54 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl